Thursday, January 19, 2012

#1.2: Fairy

Víly - malinkatí humanoidní tvorečci. (Ano, vím, že vědecké pojmenování a víly trochu nejdou dohromady, ale psát "člověkupodobné" mi příjde divné...) Musím příznát, že se mi slovo "víla" nelíbí. Já jim prostě říkám anglicky fairy ("fejry") nebo fae (prý starofrancouzský původ). 


Sakra, tady jsem se rozepsala... Snad ale nebudete tak líní a přečtěte si aspoň něco... Myslím si, že některé informace jsou docela zajímavé :) Jelikož toho o fae vím opravdu dost, bude kromě tohoto článku zveřejněno o vílach ještě pár dalších... A dala jsem si s tím práci, proto vám připomenu, že existuje něco jako autorská práva....


Původ
Mám pocit, že mají původ v keltském a germánskem folkloru. Ale nedá se to říct jistě. Objevují se totiž u různých národů, v různé době a v odlišných podobách.

Někteří lidé si myslí, že víly mají původ u domorodců.. Mají za to, že představa víly mohla vzniknout u některých objevitelů typu Christophera Kolumba. Nevšimli se nějaké menši skupiny původního obyvatelstva nově objeveného území a když se skupina domorodců v noci tajně vplížila do jejích tábořiště (například za účelem zkoumání, co to je za cizince, že je tady utlačuji), tak z nich měli strach. Neviděli je, jelikož tito domorodci se celý svůj život učí schovávat se a lovit, pohybovat se tiše. Jejích kroky však nejspíš způsobovaly malinké šelestění. Lidé slyšeli divné, neidentifikovatelné zvuky. A co si člověk myslí, když právě takovéto zvuky slyší? Přidává jím nějaký nadpřirozený význam.

V keltské mytologii existuje zmínka o nějaké "rase malých lidí", kteři při útěků od objevitělů byli nucené odejit pod zem, kde se prý schovávají dodnes. (Něco o podzemních vílích obydlích se dozvíte v příštím díle tohoto "seriálu" :) V tomto případě bylo zelené oblečení vysvětleno jako maskování a magie jako přírodní schopnost, která dává vílám možnost vzepřít se více ozbrojenému soupeři (např. ohněstřelným zbraním)

Jiná teorie říká, že víly jsou fotomci bohů. Další, že to jsou anděle a démoni. Někteři je mají za duchy přírody, jiné za duchy mrtvých.
Já osobně si myslím, že se jedná o duchy přírody, kteři mají za účel ochraňovat ji před lidmi (bohužel to poslední dobou nějak nezvládají :/)


Vzhled
Má se za to, že víly jsou miniaturní lidé (zajímavé je, že většinou se zobrazuji jako ženy..), které jsou většinou okřídlené. Ale tato představa vznikla nedávno... Až v druhé polovině XIX. století. Dříve byla popisovaná buď jako svítící se andělupodobná bytost, nebo jako něco malého, odpudivého, nejvíce se podobající popisu trola. V skotské pohádce "Fae a kotel" se objevuje takovýto popis (příbližně stejný.. píšu to podle paměti): "...Tato víla byla malinká žena se špičatým obličejem, třpytícími se očkami a tmavou kůži ořechové barvy. Bydlela v zeleném zarostlým travou kopečku, který se tyčil nedaleko od domu pastýře..."

Ohledně vílí velikosti se taky nedá říct nic určitého. Říká se, že ji dokázali měnit podle toho, jaká pro ně byla  právě výhodna. Říkávalo se taky, že víla dokáže přijmou podobu zvířat (např. taková kelpie).

Justinian Gaux, spisovatel ze XIV. století, říkal, že na jeho očích se jedna víla změnila hned ve dvě soupeřící armády, které se po chvíli na to začaly bít a nechaly po bitvě více než 700 mrtvol, a to bylo už potom, co víla, která to způsobila se vratila do původního stavu a stihla odletět.

Poslední dobou se víly v dětských pohádkach zobrazují jako okřídlené ženy postaršího věku nadělené kouzelnými hůlkami a kouzelnou moci. Nosí různobarevné šatičky a pomáhají malým dětem. Musím říct, že tuto představu úplně nesnáším....

Já si je představuji jako malé, opravdu hezké tvory s motýlimy křídly.


Druhy
Známe víly denní, noční, měsíční, úplňkové, vodní, zubní, zlé, dobré, lesní, sudičky, městské a také spoustu dalších. Co si jen lidí nevymyslí... Například taková zubní víla je podle mě odporný americký "vynález". Myslím si, že je to blbost.


Práce
Každý druh má svou práci, své povolání, ale řekla bych, že jejích hlavním úkolem je získat odevšaď radost. Na mě vždy působí tak radostně! (Jsou i výjimky, například taková víla Morgana z mého oblíbeného Krále Artuše.)

Knihy a filmy
Fairy v knižním a filmovém světě se budu věnovat v některém z dalších dílů :)

 

2 comments:

  1. Tvoje články o vílách jsou úžasný! Ještě jsem na nic podobného nikde nenarazila :)

    ReplyDelete
  2. Ahoj musím přiznat, že je to vážně úžasně zpracované a napsané:)

    ReplyDelete