Tuesday, January 31, 2012

#1.5: Víly z Cottingley

Sice jsem psala, že článek o vílích názvech bude poslední, ale pak mě napadlo toto téma... Nemohla jsem si to nechat pro sebe :D

O co šlo?
Víly s Cottingleye byla vlastně série pěti fotografií, které nafotily šestnáctiletá Elsie Wright a její desetiletá sestřenice Frances Griffiths. Tyto fotografie měly sloužit jako důkaz existance "malého narůdku", ale šlo vlastně pouze o jednu z nejpovedenějších mystifikací XX. století. Například takový sir Arthur Conan Doyle (napsal oblíbeného Sherlocka Holmse) až do své smrti věřil, že šlo o skutečné víly.
První a zároveň nejznámější fotografie

Místo činu
Všechno se odehrálo ve vesničce Cottingley, která se nachází v hrabství Yorkshire. Součásná vesnice je skoro spojená s Bradfordem.
V roce 1921, kdy se událost odehrála, měla vesnice pouze 751 obyvatel, takže nebyla nějak moc velký. Fungovala jako všechny normální vesnice. Měla pouze 3 ulice, cca 140 domů, 6 farm, kde se choval skot a kur a také mlýnek. Nedaleko od vesnice se nachází několik uhelných dolů.
Místním turistickým místem je dvoupatrový dům se středně velkou zahradou, který Elsie a Fraces obývaly.

Za vesnicí se nachází parčík, který dříve býval chraněným lesem. Před nějakou dobou se tam dokonce vyskytovali jeleni. Právě zde protýká potůček, vedle kterého byly fotografie pořízené.
V současné době je potůček v soukromém vlastnictví a za plotem. Vstup pouze s povolením majitele.
Druhá fotografie
Třeti fotografie: "Frances a víla ve skoku"
Jak to teda všechno bylo? Pravda, nebo lež?
Padesát let po pořízení snímku, teda v roce 1971, byly fotografie označené za falešné. Holky sami přiznaly, že se inspirovaly obrázkami z knížky Princess Mary's Gift Books. Elsie je překreslila a pak stačilo s nimi pouze zapózovat. 
Ale i přes to, že šlo o obrázky, dívky vždy věřily v to, že víly tam opravdu byly. (Nejspíš to o tom chtělo zmínku dřív, ale nějak na to nepřišla řeč.... Holky totiž viděly opravdové víly, ale nepodařilo se jim je vyfotit, proto obkreslily obrázky z Princess Mary's Gift Books.)
Čtvrtá fotografie: "Víla nabízí Elsie kytici zvonků"
A co ona záhadná pátá fotografie?
Toto foto nebylo plánované. Frances dokonce do své smrti tvrdila, že není falešné. Šlo totiž o dvojitou expozicí - velice známou fotografickou chybu.
Pátá fotografie: "Víly a jejich slunění"

2 comments:

  1. O týchto fotkách s vílami som už počula, boli v jednej relácii kde ukazovali starožitnosti.Ak sa dobre pamätám bola tam aj vnučka jedného z týchto dievčat a práve ona tam priniesla tie fotky :)

    ReplyDelete
  2. Nikdy jsem o tom neslyšela, ale neuvěřitelně mě to fascinuje :)

    ReplyDelete