Saturday, February 11, 2012

#2.2 - Čínští draci (龍) - I. - Asijšti draci obecně

(Ano, tématem února je Fantasy, ale nejsou draci náhodou fantasy tvorové? A to, že se vyskytují i v čínské mytologii, která mě docela zajímá, z nich nedělá nefantasy tvory... Myslím si, že místo v tomto projektu si zaslouží....)

Vedle postele mi leží připravená k přečtení Eona. Vím, že první díl, který jsem četla hned, jak vyšel, ve mně zanechal opravdu dobrý pocit. I když si moc nepamatuji, o co v něm šlo. Vím jenom, že draci v tomto díle měli velice důležitou roli... Řekla jsem si, že napíšu nějaký článek o čínských dracích.
Čínčtí draci se vždycky odlišuji od těch evropských, jak je známe my. A ani není divu, jelikož naší draci jsou   zlé, nepřátelské, krvežíznivé (tím opravdu nemyslím Eragona a ty jejích domácí mazlíčky...), když to čínští draci jsou jejích přesným opakem.

Asijšti draci obecně
Obecně mají asijští draci dlouhé, hadovité tělo, ze kterého vyrůstají čtyři orlí tlapy, zakončené ostrými tygřími drápy. Celé jsou pokryté rybími šupinami. Většinou mají dlouhý knír a jelenní parohy. Mají buď koňskou, nebo velbloudí hlavu a buď králičí, nebo démonní oči. Na hlavě draka se taky nachází jeho nejdůležitější "součástka" - šiškovitá boule, která mu pomáhá létat bez pomocí křídel. Bohužel není tato boule na většině vyobrazení vidět. 
Samice čínských draků kladou vajíčka, ale některá mláďata se vylíhnou až po tisíci let. Jejích vylíhnutí je obvykle doprovázeno nějakými velkými přírodními úkazy jako je například zemětřesení, silný meteorový déšť atp.
V čínské mytologii jsou draci symbolem vodního živlu (narozdíl od evropských zemí, kde jsou draci většinou vzdušního, nebo ohnivého živlu).

Ještě dnes zveřejním další článek o čínských dracích, kde se budu podrobnějí věnovat Devíti dračím synům.


Oba bannery, stejně jako projekt Fantastický rok 2012 pochází do Luu.

No comments:

Post a Comment