Thursday, February 23, 2012

Karel Čapek - R.U.R.

"ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe."
- Anotace z Databaze knih


Ozubené hodnocení:  (na goodreads jsem dala pouze 3 hvězdičky... jelikož tam je hodnocení trochu jiné... vysvětlení hodnocení je v menu :))
Hodnocení obálky: 

Následující text vyzrazuje celý děj knihy...

Líbila se mi předehra. Líbilo se mi první, druhé, třetí dějství. Líbilo se mi to celé... Strašně moc.. K. Čapek mě fascinuje.. 
Jde tu o roboty. Přesněji řečeno o Rossumovu továrnu na roboty, která se nachází na odlehlém ostrově, osídleném pouze 6 muži, kteři továrnu spravují. Jednoho pěkného dne na ostrov přijede slečna Helena Gloryová, dcera prezidenta. Jejím cílem této návštěvy je zkusit přesvědčit roboty, aby se vzbouřili. Je totiž zastáncem rovnoprávenství mezi roboty a lidmi. Hned v prvním okamžiků ji však překvapí robotka Sulla, o které se domnívá, že je lidské děvče. Po setkání s ní a po rozhovoru s ředitelem R.U.R. zjistí, že přesvědčovat roboty nemá smysl. Nemají totiž duši. Navíc se do ní všichni muži na ostrově zamiluji a ona se vdá za ředitele továrny - Harryho Domina.
Příběh pokračuje za deset let, kdy se všechno zvrtne. Roboti jsou extrémně rozšířeny. Doktor Gally s nimi navíc na Helenčinu prosbu experimentuje. Tajně se jím snaží stvořit duší. Původním cílem celé výroby robotu bylo, aby se lidé nemuseli namáhat. Aby za ně všechnu práci dělali roboti. Ale jak jsem již psala, všechno se zvrtne.. Začne to tím, že lidské ženy přestanou rodit. Pokračuje to využítím robotů ve válce. A pak tím, že si roboti uvědomí, že jsou silnější, než lidé... Začnou vraždit. Na ostrově zabíjí všechny lidi, kromě Alquista, jelikož potřebují vědět tajemství, jak udělat další roboty. Nejdřív po něm chtějí Rossumův výrobní postup, potom ale zjistí, že ho Helena spálila. Tak po něm chtějí, aby sepsal nový. On však odmítá... Až jednou se k něm donese smích robotky Heleny, která se směje robotu Primusovi. Alquist zjistí, že doktor Gally prováděl pokusy s robotí "duší", a že vše není ztráceno. Kvůli své lásce se změní Primus a Helena na lidí a vše končí příslibem, že lidský rod nevymře, jelikož budou působit jako Adam a Eva..
___________________________________

No comments:

Post a Comment